O projekcie
Konsorcjum naukowo-przemysłowe przeprowadzi badania dotyczące kompleksowego systemu monitorowania i prognozowania stanu wałów przeciwpowodziowych, obejmującego masowe zbieranie danych pomiarowych w trybie ciągłym, ich zoptymalizowany przesył, interpretację i analizę z wykorzystaniem symulacji komputerowej oraz dostarczanie zwizualizowanych wyników dla właściwych organów administracji.
Wynikiem prac będzie opracowanie:
- dokładnych i ekonomicznych metod monitoringu;
- autonomicznego energetycznie pomiaru i przesyłu;
- dynamicznego modelu symulacyjnego dostosowanego do lokalnych uwarunkowań;
- wytyczne platformy informatycznej zapewniającej wydajne prognozowanie stanu bezpieczeństwa powodziowego w okresach alarmowych.
Wyniki będą udostępnione podmiotom odpowiedzialnym za zarządzanie przeciwpowodziowe.
Innowacyjność badań polega na porównaniu wyników symulacji stanu wałów z ich rzeczywistym modelem fizycznym: projekt obejmuje budowę wału eksperymentalnego i realizację scenariuszy niszczeniowych.
Eksperymentalny fragment wału wybudowany zostanie na terenach zalewowych Wisły w pobliżu Szkoły Rolniczej w Czernichowie.
Cele i założenia
Głównym celem praktycznym zgłaszanego projektu jest umożliwienie opracowania kompleksowego systemu wspierającego działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej ludności poprzez zapewnienie bieżącej informacji o dynamice i natężeniu procesów zachodzących w ziemnych obwałowaniach przeciwpowodziowych. Dane te, w wyniku realizacji procesu przetwarzania przez mechanizmy systemu analiz stanowić mają podstawę oceny skali i prawdopodobieństwa utraty szczelności oraz stabilności przez monitorowane wały przeciwpowodziowe. Wskazana ma być również lokalizacja i prawdopodobny czas oraz uwarunkowania wystąpienia zagrożenia.
Celem prac badawczych jest również opracowanie metod i narzędzi prognozowania stanu obwałowań w zależności od symulowanych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych, w tym opracowanie sposobu prezentacji wyników analiz i jej dystrybucji do uprawnionych organów odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową wspomagając proces podejmowania decyzji.
Informacje dostarczane przez system w trybie ciągłym, dzięki stosowanym metodom analitycznym, prognostycznym i modułowi wspomagania podejmowania decyzji wykorzystane mogą być do poprawy skuteczności zadań realizowanych przez służby zarządzające polityką ochrony przeciwpowodziowej regionu, czy wręcz w skali kraju.
Prezentacje informacyjne
- Przedstawienie partnerów projektu, zarys projektu, cele naukowe i praktyczne projektu – prof. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński.
- Zagadnienie budowy wału eksperymentalnego – mgr inż. Zbigniew Olszamowski, mgr inż. Janusz Filipczyk.
- Monitoring i opomiarowanie na wale – dr inż. Daniel Kessler.
- Poprawa możliwości prognozowania, modele – prof. dr hab. inż. Andrzej Leśniak.
- Akwizycja i przetwarzanie danych - dr inż. Marian Bubak.